10 zajímavostí, které jste možná o Senegalu nevěděli

1. Ostrov z mušlí

Pravděpodobně jedním z nejoriginálnějších recyklačních projektů na světě je využití mušlí v Senegalu. Místní milovníci mořských plodů vytvořili ostrov z milionů skořápek měkkýšů. Domy, stezky a dokonce i hřbitovy ve městě Fadiouth jsou vyrobeny z mušlí, které praskají pod nohama, kamkoli jdete. Vytváří tvrdý materiál, přitom jsou lesklé a ozdobné.

2. Stavějí zeď

Není to zděný ani montovaný plot, ale stěna ze stromů, navržená tak, aby dokázala zadržet neustále se rozpínající Saharskou poušť. Je pojmenována Velká zelená zeď a je to obrovský koridor zeleně procházející jižní Saharou, od Senegalu až po Džibuti na východě. Neprve šlo především o sázení stromů, později se projekt transformoval do akcí pro zlepšení čerpání a využívání vody a ochrany zeleně a efektivnějšího využívání půdy. Do projektu je zapojeno 21 afrických zemí a je koordinován Senegalem. 

3. Senzační surfování

Místní nekonečné léto se často využívá jako místo pro klíčové scény ve filmech o surfování. Je zároveň jedním z nejlepších míst pro surfování, kam se můžete v Africe vydat. Díky poměrně malému počtu turistů, kteří jsou dostatečně odvážní pro divoké jízdy na vlnách, tady není narváno.

4. Ovce a kozy také surfují 

Ano, opravdu. Čas od času se na plážích Dakaru, ale i místních vesnic objeví pastýři, kteří přivedou svá zvířata na břeh, aby se zapojila do očistného rituálu. Zvířata jsou umyta v oceánu, ostříhají se jim kopyta a poté se zase vrátí zpátky k běžnému spásání savany.

5. Je tu rostoucí umělecká scéna

Dakar je místem i kreativního talentu: malíři a sochaři z celého světa se sešli v senegalském hlavním městě, aby zde hledali inspiraci. Návštěvníci mohou navštívit místní umělce ve Village des Arts, kde je najdou více než 50 umělců.

6. Růžové jezero

Růžový odstín jezera Lac Rose , které je vzdálené od hlavního města Dakaru asi hodinu cesty autem, je přírodním jevem vyvolaným neobvykle vysokým obsahem soli v jezeře. Obsah soli je srovnatelný s Mrtvým mořem a v období sucha ho dokonce překračuje. Slaný roztok ve vodě přitahuje neškodné bakterie (Dunaliella salina), které produkují červený pigment absorbující sluneční záření. Proto také není jezero celoročně sytě růžové. Když je sucho a vody méně, tedy zpravidla od listopadu do června, je jezero růžovější. V období dešťů, tedy od července do října, je vody více a jezero tedy není zcela růžové. V tomto období se barva vodní hladiny mění od hnědé po bordovou.

7. Na krátkou dobu se sloučil s Gambií

V roce 1982 se Senegal a Gambie dohodly na vytvoření konfederace pro zlepšení spolupráce mezi oběma zeměmi. Nově vzniklá Senegambie ale neměla moc dlouhé trvání. Senegal v roce 1989 tuto konfederaci zrušil, protože Gambie odmítla užší spolupráci.

8. Dakar je domovem nejvyšší sochy Afriky

S výhledem na senegalské hlavní město je 49 metrová socha Monument znovuzrození Afriky nebo také Africká renesance nejvyšší sochou kontinentu. Jedná se o sousoší muže, ženy a dítěte, které vzniklo k 50. výročí nezávislosti Senegalu v roce 2010. Ačkoli ji navrhl senegalský architekt, bronzová konstrukce byla vyrobena a postavena severokorejskou stavební společností.

9. Jméno největšího automobilového závodu světa

Největší automobilový závod světa Rally Paříž-Dakar měl svou premiéru v roce 1979 a byl považován za nejtvrdší závod na světě. Jako zkouška člověka a stroje, vedlo rally přes některé z nejvíce nebezpečných terénů světa, včetně Saharské pouště. Nicméně hrozba terorismu v Sahelu, což je ekoklimatická a biogeografická přechodová zóna mezi Saharou na severu a sudánskou savanou na jihu, vedla k tomu, že v roce 2009 došlo k přesunu tohoto závodu do Jižní Ameriky.

10. Temná minulost

Senegal byl centrem obchodování s otroky a návštěvníci se zde mohou dozvědět vše o této neblahé činnosti v Domě otroků na ostrově Goree, poblíž pobřeží Dakaru. Pod jemným zvukem mořského vánku zde číhá bolest a tiché výkřiky z minulosti. Zde bylo “překladiště“ otroků, kteří pak byli odvezeni dále. Nešťastné místo se jmenovalo Dům otroků a byl to trh, kam byli Afričané dopravováni prostředníky z pevninské západní Afriky. Pak je přivedli do místa, které se teď nazývá Dveře bez návratu, odkud nasedali na malé čluny, které je odvážely na obchodní lodě kotvící dále od břehů.