Co se v Senegalu pěstuje a těží

Senegal má tropické podnebí s deštivým obdobím od června do října a suchým obdobím od listopadu do května. Zemědělství je důležitým sektorem ekonomiky, který zaměstnává asi 60 % obyvatel. Mezi hlavní plodiny patří:

- Arašídy: Senegal je jedním z největších producentů arašídů na světě. Arašídy se pěstují hlavně na severu a středu země, kde je půda vhodná pro jejich růst. Arašídy se používají nejen jako potravina, ale také jako surovina pro výrobu oleje, mouky, mýdla a biopaliv.
- Rýže: Rýže je základní potravinou pro většinu Senegalců. Rýže se pěstuje na různých typech půdy, od pobřežních mokřadů po suché oblasti na jihu. Senegal však není soběstačný v produkci rýže a musí dovážet velké množství z Asie.
- Kuskus: Kuskus je další oblíbenou potravinou v Senegalu, která se připravuje z prosa. Proso je obilovina, která dobře snáší suché podnebí a má vysokou výživnou hodnotu. 
- Ovoce a zelenina: Senegal má širokou škálu ovoce a zeleniny, které rostou v různých částech země podle sezóny. Mezi nejpopulárnější patří mango, papája, banán, meloun, kokos, ananas, citrusy, rajče, paprika, lilek, okra a tykev. Ovoce a zelenina se používají pro přímou konzumaci, ale také pro výrobu čerstvých džusů, sirupů a marmelád.

Senegal má také bohaté nerostné zdroje. Mezi hlavní suroviny, které se v Senegalu těží patří:

- Fosfáty: Senegal je jedním z největších producentů fosfátů na světě. Fosfáty jsou minerály, které se používají jako hnojiva pro zemědělství, ale také jako složka pro výrobu skla, keramiky a léků. Fosfáty se těží hlavně na severozápadě země, kde se nachází velké ložisko nazvané Taïba.
- Železná ruda: Senegal má také velké zásoby železné rudy, která je klíčovou surovinou pro výrobu oceli. Železná ruda se těží na jihovýchodě země, kde se nachází ložisko Falémé, které je považováno za jedno z největších v Africe.
- Zlato: Senegal je také významným producentem zlata, které se těží hlavně na jihu země, v okolí řek Gambie a Falémé. 
- Zirkon: Senegal má také ložiska zirkonu, který je vzácným minerálem, který se používá jako drahokam nebo jako složka pro výrobu keramiky, leteckých součástek a jaderných reaktorů. Zirkon se těží na pobřeží Atlantského oceánu, kde se nachází písečné duny bohaté na tento minerál.

Senegal je, vzhledem ke svému přírodnímu i lidskému bohatství, podnebí a strategické poloze na pobřeží Atlantského oceánu, zemí s obrovským potenciálem. Přejeme Senegalu, aby zemi vedli lidé, kteří budou umět a chtít tento potenciál využít a rozvíjet a zlepšovat životy běžných lidí.