Hlavní město Dakar

Historie Dakaru sahá až do 15. století, kdy byl založen jako rybářská vesnice Lebu. V 16. století se stal obchodním centrem pro portugalské, francouzské a holandské kupce, kteří zde obchodovali s otroky, zlatem a slonovinou. V 19. století se stal součástí francouzské koloniální říše a v roce 1902 byl vybrán jako hlavní město Francouzské západní Afriky. V roce 1960 získal Senegal nezávislost na Francii a Dakar se stal jeho hlavním městem.

Dakar je hlavní a největší město Senegalu, ležící na poloostrově Cap-Vert na západním pobřeží Afriky. Má přibližně 3 miliony obyvatel a je kulturním, politickým a hospodářským centrem země.

Dakar se dělí na 19 městských částí, které mají různou historii a charakter. Některé z nich jsou:

- Plateau: Je to historické jádro města, kde se nachází prezidentský palác, národní shromáždění, hlavní náměstí a mnoho koloniálních budov. Je to také obchodní a finanční centrum města, kde sídlí mnoho bank, hotelů a institucí.
- Médina: Je to jedna z nejstarších a nejhustěji osídlených částí města, kde žije převážně chudší obyvatelstvo. Je známá svým tržištěm, mešitami, školami a kulturním životem. Zde se také nachází slavná Velká mešita Dakaru, která je symbolem islámu v Senegalu.
- Yoff: Je to pobřežní čtvrť, kde se nachází mezinárodní letiště Dakar. Je to také rybářská vesnice, kde se zachovaly tradiční zvyky a obřady. Yoff je známý svou pláží, která je oblíbeným místem pro surfaře a turisty.
- Almadies: Je to jedna z nejmodernějších a nejdražších částí města, kde se nachází luxusní hotely, restaurace, kluby a rezidence. Je to také diplomatická čtvrť, kde se nachází velvyslanectví mnoha zemí. Almadies je oblíbenou destinací pro bohaté a slavné lidi.
- Pikine: Je to největší a nejlidnatější čtvrť Dakaru, která vznikla jako satelitní město pro ubytování přistěhovalců z venkova. Pikine je charakterizována svou chudobou, přelidněním a nedostatkem infrastruktury. Je to ale také místo silné sociální soudržnosti a komunitního aktivismu.
- Ngor: Toto je ostrovní čtvrť, která je spojena s pevninou mostem. Zde se nachází několik rybářských vesnic, plážových resortů a uměleckých ateliérů. Ngor je také výchozím bodem pro výlety na nedaleký ostrov Ngor, který je chráněnou přírodní rezervací.

Mezi další čtvrti patří například i ostrov Goreé, který je nejmenší a nejméně zalidněnou měststskou částí Dakaru. Podle sčítání lidu z roku 2013 zde žilo 1 680 obyvatel.

Dakar má svým návštěvníkům mnoho co nabídnout- krásné pláže, živé místní trhy, ale také například různé festivaly, výstavy a koncerty. Jedním z nejvýznamnějších kulturních událostí je Festival Kaay Feec, který se zaměřuje na africkou hudbu, tanec a umění. Tento festival se koná každý rok v listopadu a představuje nejlepší umělce z celého kontinentu. Dalším zajímavým festivalem je Dark'Art, který se koná každé dva roky a prezentuje současné umění z Afriky a diaspory. Chcete zažít autentické africké dobrodružství? Zkuste Senegal a jeho hlavní město Dakar.