Rallye Paříž Dakar

Rallye Paříž Dakar je nejslavnější a nejnáročnější soutěží v automobilovém sportu. Poprvé se konala v roce 1978, kdy francouzský dobrodruh Thierry Sabine uspořádal závod z francouzského hlavního města do senegalské metropole. Od té doby se rallye stala legendou, která láká stovky jezdců a týmů z celého světa.

Rallye Paříž Dakar je zvláštní tím, že není omezena na jednu kategorii vozidel. Na startu se mohou objevit motocykly, automobily, nákladní vozy i speciální prototypy. Závodníci musí překonat tisíce kilometrů náročného terénu, jako jsou pouště, hory, bažiny nebo solné pláně. Rallye je testem odolnosti, strategie a navigace.

Jedním z nejzajímavějších míst, kterými soutěž procházela, je Lac Retba neboli Růžové jezero v Senegalu. Rallye Paříž Dakar projela kolem Růžového jezera poprvé v roce 1979. Od té doby se jezero stalo jednou z ikonických zastávek rallye, která se sem vrátila několikrát. Naposledy se soutěžící setkali s růžovou vodou v roce 2007, kdy bylo jezero součástí poslední etapy rallye. 

Rallye Paříž Dakar má bohatou historii plnou úspěchů, dramat a tragédií. Mezi nejslavnější vítěze patří například Cyril Neveu, Hubert Auriol, Ari Vatanen, Stéphane Peterhansel, Carlos Sainz nebo Nasser Al-Attiyah. Na druhou stranu si také vyžádala mnoho lidských životů, včetně zakladatele Thierry Sabineho, který zahynul při havárii helikoptéry v roce 1986.

Rallye Paříž Dakar je stále živá a každoročně přináší nové výzvy a překvapení. V  letech 2009-2019 se rallye přesunula z Afriky do Jižní Ameriky a od roku 2020 probíhá v Saúdské Arábii. Rallye Paříž Dakar je ale i nadále symbolem dobrodružství, odvahy a sportovního ducha.