Růžové jezero - Lac Retba

Růžové jezero, známé také jako Lac Retba, je jedním z nejzajímavějších a nejkrásnějších jezer na světě a jednou z nejvýraznějších přírodních atrakcí Senegalu. Toto slané jezero má neobvyklou růžovou barvu, která se mění podle ročního období a denní doby. Růžové jezero se nachází na Cap-Vertském poloostrově, asi 35 km severovýchodně od hlavního města Dakaru. Jezero je odděleno od Atlantského oceánu úzkou písečnou kosou, která brání jeho odtoku. Jezero má průměr asi 3 km a maximální hloubku asi 3 metry. Vzniklo před asi 50 000 lety, kdy se zvedla hladina moře a zaplavila nížinnou oblast. Voda v jezeře se postupně odpařovala a zanechala za sebou vysokou koncentraci soli. Růžová barva jezera je způsobena mikroorganismy, které žijí ve slané vodě. Tyto mikroorganismy se nazývají Dunaliella salina a jsou schopné produkovat karotenoidy, oranžovo-červené pigmenty, které chrání jejich buňky před slunečním zářením. Karotenoidy odrážejí růžové světlo, které pak dává jezeru jeho charakteristický odstín. Barva jezera se mění podle intenzity slunečního svitu, teploty, vlhkosti a síly větru. V suchém období, kdy je voda nižší a slanost vyšší, je barva intenzivnější než v deštivém období.

Růžové jezero je důležitým zdrojem příjmů pro místní obyvatele, kteří se zabývají těžbou soli. Sůl se získává ručně pomocí dřevěných lopat a košů. Pracovníci musí používat ochranné prostředky jako jsou máslové krémy a oleje, aby se chránili před dráždivými účinky soli na kůži. Sůl se pak prodává na trhu nebo používá k uchování ryb. Těžba soli je náročná a namáhavá práce, ale také hrdá tradice, která se předává z generace na generaci.

Růžové jezero je také oblíbenou turistickou atrakcí, ale Senegal je zatím stále neobjevený poklad, takže se nemusíte bát návalu turistů. Je možné si pronajmout loďku a projet se po jezeře, obdivovat jeho nádherné odstíny a pozorovat život místních lidí. Je také možné si zaplavat v jezeře, které má hustotu srovnatelnou s Mrtvým mořem. Voda má léčivé vlastnosti a pomáhá při některých kožních onemocněních. Na břehu jezera se také dříve konala závěrečná etapa Rallye Paříž Dakar.

Pokud vás Růžové jezero zaujalo, můžete ho navštívit s námi. Svezete se terénním autem v písečných dunách ve stopách Rallye Paříž Dakar a potom vyzkoušíte vodu jezera, která je tak hustá, že vás lehce udrží na hladině - třeba při četbě novin :-)