Senegalská vlajka a hymna

Senegalská vlajka je jedním z nejznámějších symbolů této západoafrické země, která má bohatou historii a kulturu. Vlajka se skládá ze tří svislých pruhů stejné šířky v barvách zelené, žluté a červené. Uprostřed žlutého pruhu je umístěna zelená pěticípá hvězda. Co tyto barvy a symboly znamenají?

Zelená barva představuje bujnou vegetaci země a muslimské vyznání většiny obyvatel. Žlutá barva symbolizuje sluneční žár, umění a blahobyt. Červená barva odkazuje na krev prolitou v bojích za nezávislost na Francii, která je bývalou koloniální mocností. Zelená hvězda vyjadřuje otevřenost Senegalu vůči ostatním pěti kontinentům a jeho touhu po jednotě a spolupráci.

 Senegalská hymna se nazývá Pincez Tous vos Koras, Frappez les Balafons (Všichni zahrajte na koru, udeřte na balafon) a byla složena v roce 1960 po získání nezávislosti na Francii. Text napsal básník a politik Léopold Sédar Senghor, který byl také prvním prezidentem Senegalu.

Kora je 21 strunný hudební nástroj příbuzný loutně. Balafon je tradiční africký hudební nástroj podobný xylofonu.

 Hymna má čtyři sloky a refrén, který zní:

Pincez tous vos koras, frappez les balafons.
Le lion rouge a rugi.
Le dompteur de la brousse
D'un bond s'est élancé,
Dissipant les ténèbres.
Soleil sur nos terreurs, soleil sur notre espoir.

Zahrajte všichni na koru, udeřte na balafon.
Červený lev zaryčel.
Krotitel pralesa
Skokem se rozběhl,
Rozptýlil temnoty.
Slunce na naše strachy, slunce na naši naději.

Hymna je symbolem senegalské identity a jednoty. Hymna odráží kulturní dědictví Senegalu a jeho boj za svobodu a pokrok. Je také hrdým projevem senegalského patriotismu a optimismu.